16 Aralık 2018 Pazar

Wikipedianın alternatifini ne zaman kurarız? Turkpedia.org

Bilindiği üzere ülkemizden Wikipedia.org adresine erişim engeli bulunmakta. 29 Nisan 2017 tarihinden beri mahkeme kararınca ülkece wikipedia adresine giremiyoruz. Mahkeme kararına göre wikipedianın ülkemizi DEAŞ terör örgütü ile ilişkili gösteren bazı maddeleri kaldırmaması nedeniyle wikipedia.org adresine erişim engellenmiş. Wikipedianın ülkemizi deaş ile bağlantılı gösteren maddeleri kaldırmaması ve/veya değiştirmemesi gerçekten yanlış bir tutum. Bu yanlış tutum yüzünden wikipedia.org adresine ülkemizden erişim sağlanılmıyor . Wikipedia içeriğinde pek çok tutarsız bilgi olmasına rağmen özellikle öğrenciler tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir siteydi. Bizim zamanımızda kara ciltli dev Britannicalar, Meydan Larousse'ların görevini  günümüzde wikipedia üstleniyordu. Engel kararı neticesinde wikipediaya ülkece erişemiyoruz belki, ancak Google'ın aramalarda hala wikipedia sonuçlarını sansürsüz ve engelsiz bir şekilde verdiğini görüyoruz. Bu da bize wikipediaya olan talebin yoğun olduğunu gösteriyor. 
Yaklaşık 2 yıldır devam eden wikipedia engelinin kalkıp-kalkmayacağını beklemeden bizim birşeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Wikipediaya alternatif olacak yerli bir bilgi kaynağı sitesinin kurulması gibi. Hemen akıllara ekşisözlük, onedio vb. yerler gelebilir wikipedia alternatifleri için. Ancak bu sitelerde yararlı olabilecek, gerçek kaynaklara ulaşabileceğiniz içerik sayısı çok az. Benim önerim ise tamamıyla wikipedianın alternatifi olacak bir site. Bu site TÜBİTAK desteğiyle çok rahat kurulabilecektir. Ülkemizde sayıları ikiyüze yaklaşan üniversitelerden her bir akademisyene alanları ile ilgili bir madde girme görevi teşvikli olarak verilse wikipediadan daha iyi ve aynı zamanda yerli olan bir bilgi kaynağı sitemiz olacaktır.
Bu konunun düşünülmesi gerektiğini ve biran önce hayata geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ülkemiz gençlerinin doğru ve güvenilir bilgi kaynağına ulaşabilecekleri bir sitenin yapılması çok yerinde olacaktır. Hem bu sayede wikipedia gibi ülkemiz aleyhinde propaganda yapan sitelere mahkum olmayız hem de kendi bilgi kaynağımızı geliştirme imkanı buluruz. Bu noktada TUBİTAK ve üniversitelerin ellerini taşın altına koymaları gerekiyor. Hatta bunu Milli Eğitim Bakanlığı'mızın 100 günlük program içerisine alması ve öncü olması yerinde olacaktır.
Ben ilk adımı atıp www.turkpedia.org adresini aldım. Bu adresi yerli bilgi sitemiz projesine bağışlamak istiyorum.

2 yorum: